ZRP: Jednolity Plik Kontrolny nie dla małych przedsiębiorców.
Przegląd prasy – 21 czerwca 2016 r.

ZRP: Jednolity Plik Kontrolny nie dla małych przedsiębiorców

ZRP: Jednolity Plik Kontrolny nie dla małych przedsiębiorców

„Puls Biznesu” informuje, że według Związku Rzemiosła Polskiego tzw. Jednolity Plik Kontrolny (JPK) nie powinien dotyczyć małych firm. Przypomnijmy, że małe firmy od 1 stycznia 2017 r. mają co miesiąc przekazywać organom podatkowym informacje o prowadzonej sprzedaży na potrzeby rozliczeń VAT. Prezes ZRP Jerzy Bartnik uważa jednak, że taki obowiązek może okazać się zbyt uciążliwy i kosztowny dla najmniejszych firm.

Jednolity Plik Kontrolny ma pomóc urzędnikom prowadzić elektroniczne kontrole skarbowe i przyczynić się do zmniejszenia szarej strefy. JPK mógłby zatem przynieść realne korzyści zarówno urzędnikom, jak i przedsiębiorcom. Pytanie tylko, czy twórcy tego rozwiązania zdają sobie sprawę, że wdrożenie JPK będzie dla najmniejszych firm bardzo dużym wysiłkiem finansowym i organizacyjnym.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat przeczytasz w artykule Iwony Jackowskiej E-kontrole zbyt kosztowne dla małych firm (treść płatna).

Zobacz artykuł

Źródło: „Puls Biznesu”

Jednolita danina oznacza podniesienie podatków?

Portal Onet.pl pisze, że wprowadzenie tzw. jednolitego podatku w praktyce może oznaczać podniesienie podatków. Tak uważa cytowany przez gazetę ekspert. Przypomnijmy, że jednolity podatek ma zawierać w sobie zarówno PIT, jak i składki na ZUS i NFZ, które do tej pory trzeba było odprowadzać osobno.

Nie jest to odosobniony głos w tej sprawie. Eksperci zgadzają się też, że jednolity podatek stanowiłby spore ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy nie musieliby już rozliczać wspomnianych danin osobno. Prawdopodobnie jednak przedsiębiorcy szybko zapomną o tych udogodnieniach, jeżeli wprowadzanie jednolitej daniny okaże się przykrywką dla podwyższenia podatku.

Więcej szczegółowych informacji o tej sprawie i opinii ekspertów prezentuje Łukasz Stawikowski w artykule Bukowski: jednolita danina, której wprowadzenie zapowiada rząd, oznacza podwyżkę podatków.

Zobacz artykuł

Źródło: Onet.pl

Fiskus składa skargi kasacyjne w sprawach, w których wielokrotnie przegrywał w sądach

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że organy podatkowe wciąż składają skargi kasacyjne w sprawach, w których sądy wcześniej wielokrotnie orzekały na ich niekorzyść. Urzędników nie przekonują nawet wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Fiskus upiera się np. przy tym, że do zabudowy kuchennej należy stosować podstawową stawkę VAT, choć sądy wydały w takich sprawach wiele wyroków korzystnych dla przedsiębiorców i podatników.

Urzędnicy skarbowi nie pierwszy raz zachowują się tak, jakby postępowali w myśl zasady: „sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie”. Czyżby urzędnicy wierzyli, że ich nieustępliwość sprawi, że sądy i trybunały nagle zmienią orzecznictwo o 180 stopni? Jeśli tak, to pozostaje nam mieć nadzieje, że sędziowie pozostaną nieczuli na upór urzędników.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w artykule Jakuba Pawłowskiego Fiskus nie daje za wygraną w sprawie szaf i gmin.

Więcej czytaj w serwisie Gazetaprawna.pl

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Chcesz więcej takich inspirujących treści?

Zapisz się na "prawdopodobnie najlepszy" (zdaniem Czytelników)
newsletter biznesowy w Polsce!

Redakcja

Autor: Redakcja

Maciej Bielak - Coraz Lepszy Redaktor. Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej. Na portalu CorazLepszaFirma.pl pisze artykuły i przeprowadza wywiady.

21 czerwca 2016     Wiadomości