Motywowanie pracowników

Motywacja do pracy ma ogromne przełożenie na jakość pracy. Najlepszy pracownik to pracownik świetnie zmotywowany do wykonywania swoich obowiązków. Z tym większość pracodawców się zgadza. Nie ma jednak zgody co do tego, jakie sposoby motywacji pracowników są najbardziej skuteczne, a motywowanie ludzi wbrew pozorom nie należy do łatwych rzeczy. W tej podkategorii podpowiemy Ci, jak skutecznie motywować zespół do pracy.

W poniższych artykułach poruszymy takie tematy jak:

  • Kij i marchewka. System kija i marchewki to chyba wciąż najpopularniejsza metoda motywowania pracowników. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że motywowanie w sposób: „Dam Ci nagrodę/premię, jeśli wykonasz to zadanie lepiej/szybciej niż Twoi koledzy” jest logiczne i musi być skuteczne. Praktyka pokazuje jednak, że motywowanie za pomocą kija i marchewki często przynosi więcej szkód niż pożytku. Z poniższych tekstów poznasz zalety i wady tej metody oraz dowiesz się, w jakich sytuacjach kij i marchewka się sprawdza.
  • Współczesne systemy motywacyjne. Wyniki badań psychologicznych pokazały, że człowieka najlepiej napędza do działania nie motywacja zewnętrzna, tylko motywacja wewnętrzna. Inaczej mówiąc: dziś już wiadomo, że najlepszymi motywatorami nie są pieniądze czy nagrody, tylko pragnienie działania, które tkwi w człowieku. W tym dziale przedstawimy systemy motywacyjne, które bazują na motywacji wewnętrznej pracowników.
  • Metody motywowania pracowników. W motywowaniu pracowników ogromną rolę odgrywa też szef. Przedsiębiorca musi znać metody motywacji, które najlepiej pobudzą ludzi do działania. Poniżej podpowiemy Ci, jak kształtować motywację wewnętrzną Twoich pracowników.

Mamy nadzieję, że dzięki tekstom zamieszczonym w tej podkategorii będziesz wiedział co zrobić, żeby Twoi pracownicy byli doskonale zmotywowani do wykonywania swoich zadań.

Zapraszamy do lektury!

Motywowanie pracowników - artykuły

Jak umiejętnie stosować premie i nagrody?

Jak umiejętnie stosować premie i nagrody?

Autor: Redakcja

W jednym z poprzednich tekstów krytykowaliśmy metodę kija i marchewki, którą uważamy za demotywującą i szkodliwą zarówno dla firmy, jak i dla pracownika. Jako jeden z przykładów [...]

Kiedy metoda kija i marchewki może zadziałać

Kiedy metoda kija i marchewki może zadziałać

Autor: Redakcja

W poprzednim tekście wskazaliśmy wady nagradzania i karania pracowników metodą kija i marchewki. Dowodziliśmy, że metoda ta ma destrukcyjny wpływ zarówno na funkcjonowanie firmy, [...]