Zarządzanie finansami

Zarządzanie finansami to podstawowy obowiązek każdego menedżera. Uważamy, że zarabianie pieniędzy nie może być głównym celem istnienia przedsiębiorstwa, ale bez dobrego gospodarowania firmowymi finansami żaden biznes nie ma racji bytu. Krótko mówiąc – finanse w firmie po prostu muszą się zgadzać!

Wszyscy przedsiębiorcy się z tym zgadzają, ale wielu z nich popełnia poważne błędy w zarządzaniu finansami. Większość z tych błędów (ok. 85-95%) wynika z wad systemu, a nie ze złej pracy człowieka. Jesteśmy zwolennikami systemowego podejścia do zarządzania, które traktuje firmę jak organizm. Dlatego w tej kategorii podpowiemy Ci, jak zarządzać finansami, żeby organizm był zdrowy.

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak obniżyć koszty. Jednak wyniki badań pokazują, że aż 90% programów oszczędnościowych nie osiąga zamierzonego celu. Dzieje się tak dlatego, że ich twórcy myślą o szybkich cięciach, a nie o trwałych oszczędnościach. Tymczasem prawdziwe oszczędności przynosi nie redukcja, tylko optymalizacja kosztów. Czym różni się optymalizacja od redukcji kosztów? Jak oszczędzać, żeby nie szkodzić własnej firmie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykułach z tego działu.

Wyzwaniem dla przedsiębiorców jest też pozyskiwanie kapitału na finansowanie działalności gospodarczej. Spora część z nich finansuje swoje firmy z różnych kredytów czy dotacji. Problem w tym, że w ten sposób uzależniają swój biznes od jednego rodzaju źródła finansowania. W tej kategorii podpowiadamy, jak pozyskać kapitał dla firmy, żeby nie popaść w uzależnienie od dotacji i kredytów.

Mamy nadzieję, że dzięki artykułom z tego działu zarządzanie finansami przedsiębiorstwa będzie dla Ciebie łatwiejsze.

Zapraszamy do lektury!

Zarządzanie finansami - artykuły

Jak znaleźć źródła finansowania biznesu?

Jak znaleźć źródła finansowania biznesu?

Autor: Redakcja

Znalezienie źródeł finansowania dla swojej firmy jest jednym z kluczowych, a zarazem najtrudniejszych zadań każdego przedsiębiorcy. W jaki sposób sfinansować swój biznes? Jak [...]

Marża a narzut – czym się różnią?

Marża a narzut – czym się różnią?

Autor: Redakcja

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez niedoświadczonych przedsiębiorców jest mylenie marży z narzutem. Może wydawać się to zadziwiające, ale niejedna firma wpadła [...]